O Praze

Praha je hlavním a současně největším městem České republiky. Praha je kouzelným městem mostů, chrámů, věží a kopulí chrámů, které se již více než deset století zhlíží v hladině řeky Vltavy. Je všeobecně považována za jedno z nejkrásnějších měst Evropy.

Kam vyrazit v Praze

Pražský hrad

Budete-li chtít pocítit magickou atmosféru Prahy a poznat české kulturní dědictví, doporučujeme navštívit Pražský hrad. Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším souvislým hradním komplexem na světě a je součástí seznamu UNESCO. Hrad tvoří rozsáhlý soubor paláců a církevních staveb různých architektonických slohů – od románských staveb z 10. století přes gotické úpravy 14. století, zásahy známého slovinského architekta Josipa Plečnika v období 1. republiky po nejnovější úpravy z konce 20. století. Z nejpůsobivějších staveb jmenujme alespoň dominantu hradu Katedrálu svatého Víta.


Zlatá ulička

V areálu Pražského hradu se nachází také malebná Zlatá ulička. Bydlela zde hradní čeleď a snad i zlatníci (z 16. století je doložen název „Zlatnická ulička“). Domky byly obývány až do druhé světové války, ale už za 1. republiky se dbalo na to, aby při úpravách nebyl měněn pitoreskní ráz uličky. V domku čp. 22 žil v letech 1916-17 spisovatel Franz Kafka. Dnes jsou zde převážně obchůdky se suvenýry.


Chrám sv. Mikuláše

Barokní kostel se nachází na Malostranském náměstí. Díky své monumentalitě a náročnému architektonickému i uměleckému zpracování je považován za umělecky nejvýznamnější barokní stavbu Prahy.


Kostel Panny Marie Vítězné

Kostel Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského s přilehlým klášterem bosých karmelitánů pod Petřínem získal svoji proslulost především díky sošce Pražského Jezulátka. Jde o významnou stavební památku z období raného baroka, interiér má hodnotný mobiliář pocházející většinou ze 17. století.


Karlův most

Karlův most je nejstarší stojící most v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v České republice. Na místě Juditina mostu strženého povodněmi jej nechal na přelomu 14. a 15. století vybudovat král Karel IV. Od konce 17. století bylo na most postupně umístěno 30 převážně barokních soch a sousoší.


Staroměstské náměstí s radnicí a orlojemStaroměstský orloj

Nejvýznamnější náměstí historické Prahy, dříve zvané Velké náměstí, vzniklo ve 12. století a bylo svědkem mnoha historických událostí. Prochází tudy pražská královská cesta. Náměstí obklopují pozoruhodné historické stavby – například Týnský chrám, husitský kostel svatého Mikuláše na Starém Městě, palác Kinských nebo dům „U Kamenného zvonu“. Uprostřed náměstí stojí pomník mistra Jana Husa, na jeho jihozápadní straně se nachází Staroměstská radnice s Pražským orlojem – pozoruhodnými astronomickými hodinami z počátku 15.století.


Pražské Židovské Město

Ve středověku tu bývalo chudinské ghetto, dnes patří spolu s Pražským hradem k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Židovské město, které je známé také jako Josefov, se nachází na pravém břehu Vltavy a tvoří nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě. Navštívit můžete několik dobře zachovalých synagog či Starý židovský hřbitov. Jde o velmi působivou část centra Prahy.

Více tipů na výlety po Praze naleznete na www.prague.eu.

Foto: ©Prague Convention Bureau